YÖNETİM KURULU BAŞKANI MESAJI

PAYLAŞTIKÇA BÜYÜYEN DEĞERLER

Yenilikçi ve yapıcı fikirlerin öncüsü olma hedefiyle, 1990 yılında yola çıktık. Türkiye o zaman 54 milyon nüfuslu, 150 milyar dolar Gayri Safi Milli Hasıla’ya sahip, 12,950 milyar dolarlık ihracat hacmi olan bir ülkeydi. Bugün nüfus 1,5 katına, Gayri Safi Milli Hasıla 6 katına, ihracat 12 katına çıkarken Vefa da Türkiye’yle beraber büyüdü.

1 milyon dolarlık ilk büyük ihracatımızı 1997 yılında yapmıştık. Bugün Vefa olarak biz ihracatımızı 35 kat arttırarak ürünlerimizi ve çözümlerimizi 100'ü aşkın ülkeye ulaştırdık. İlk ihracatımız bugünlerin geleceğinin habercisiydi. Sonra birer birer ihracat yaptığımız ülkeler artmaya başladı. Gittiğimiz her ülke yeni bir tecrübe oldu. Bir sonraki ülkeye yeni tecrübe ve birikimimizle daha büyük hizmetler götürdük. İnovasyon, mühendislik ve çözüm geliştirme ilkesi üzerinde yükseldik. Tam donanımlı 3 adet üretim üssüyle dünyanın farklı iklim ve kültür koşullarına sahip farklı kıtalarda değişik ülkelerine çözümlerimizi ve ürünlerimizi gönderdik. Ön üretimli yapı sektöründe Türkiye’nin bayraktarlığını yapan bir marka olduk. İstanbul Sanayi Odası İkinci 500 Sanayi Kuruluşu listesinde 28., Türkiye İhracatçılar Meclisi İlk 1000 İhracatçı listesinde 610. sırada yer alıyoruz. Müşteri ihtiyaçlarından başlattığımız proje çalışmalarını üretime, yani sanayiye; devamında sahadaki uygulamayı ve tüm bu süreçleri ihracata kadar götürebilen bir entegre çözüm zincirini ülkemize kazandırdık. En büyük kazancımız bu entelektüel sermayemiz olmuştur. Aynı zamanda sektörde Turquality programına kabul edilen ilk kurum olma unvanının yanısıra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı ilk ve tek Ar-Ge merkezine sahibiz.

Bugün dünyanın her yerinde, her türlü iklimde ve coğrafi koşulda, farklı kültürlere uygun çözümler geliştirebiliyoruz. En basitinden en karmaşığına en zorlu ortamlarda büyük ölçeklerde müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilmekteyiz. Tüm bu şartlardan dolayı müşterilerimizin direkt Vefa’yı tercih etmesi, iddialarımızda haklı olduğumuzun en net göstergesi. Gerektiğinde lojistik maliyetlerimizi düşürme ve o ülkenin şartlarına göre iş gücü potansiyelini değerlendirme amaçlı ihtiyaca göre üretim ve montaj hatları kurabiliyor ve değerler kazandırabiliyoruz.

Üretimden kuruluma sunduğumuz tüm hizmetler bize yüksek müşteri memnuniyeti olarak geri dönüyor, çünkü projemizin her aşamasında önceliğimizi müşterilerimizin ihtiyaç ve çıkarları oluşturuyor.

Yeni dönemde 30 yıllık know-how’ımızı kullanarak yine odak noktamızda inovasyon, üretim sistem lisanslama ve operasyonel mükemmeliyetçilik stratejimizle müşteri lehine maliyet dönüşümü var. Sektörümüzde dünyada en önde gelen şirketlerden biri olarak kendimizi rakip görüyor ve her zaman kendimizi geçmek için daha fazlasını ortaya koymaya çalışıyoruz. Dünyanın neresinde olursanız olun, size her zaman yepyeni çözümlerle gelmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin 2023 vizyonunu gerçekleştirmesi için üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle 30 yıl önce başladığımız samimiyet ve heyecanımızla, var gücümüzle yolumuza devam ediyoruz.

Orhan Güner / Vefa Group Yönetim Kurulu Başkanı